Badacze wykazali, że ostatnie siedem lat było najgorętszym okresem w historii badań temperatury, a za jej wzrost odpowiada przede wszystkim wzmożona emisja gazów cieplarnianych zmieniająca klimat Ziemi. - Kiedy popatrzymy na temperatury na świecie, widzimy oczywiście wahania z roku na rok, nawet z miesiąca na miesiąc. Ostatecznie jednak trend ocieplenia jest wyraźny w większości regionów na świecie - powiedziała Freja Vamborg, prowadząca analizy.

Program Copernicus gromadzi dane dotyczące temperatur od 1950 r., ale zestawia się je z rejestrami istniejącymi od połowy XIX w.

Ekstremalne pogody w wielu regionach świata

W lipcu obecnego roku wiele regionów zostało poszkodowanych przez ekstremalne warunki pogodowe, co potwierdza ustalenia naukowców, że globalne ocieplenie wywołuje fale silnych upałów, które prowadzą do obfitych opadów deszczu.

Przez rekordowe upały w USA i Kanadzie, które zaczęły się w czerwcu, zginęły setki osób, a w pasie zachodniego wybrzeża wciąż trwa walka z pożarami. W Chinach, Belgii i Niemczech opady deszczu doprowadziły do śmiertelnych w skutkach powodzi, a Turcja, Grecja i Bułgaria zmagają się z pożarami.