Lasy stanowią znaczącą część powierzchni Polski. Jest to również ważny aspekt gospodarczy. Szacuję się, że ponad 300 tysięcy osób znalazło zatrudnienie w sektorze leśnym i przemyśle drzewnym - przypomniał wiceminister.

Podczas ceremonii otwarcia wiceminister wspomniał również o kluczowej dla rozwoju kraju roli lasów.

Lasy są nie tylko naszym naturalnym skarbem, ale również filarem rozwoju kraju. Naszym obowiązkiem jest zarządzanie nimi w sposób właściwy i zrównoważony. Dlatego w Polsce realizujemy tak wiele projektów związanych z sektorem leśnym - powiedział Sławomir Mazurek.

W ramach COFO wiceminister środowiska odbył liczne bilateralne rozmowy m.in. z Prezydentem Sri Lanki Maithripala Sirisena, Minister Gospodarki Leśnej Republika Konga Rosalie Matondo i wicedyrektorem FAO Danielem Gustafsonem.

Wiceminister Mazurek spotkał się również z delegacją USA pod przewodnictwem Victorii Christiansen Dyrektora Lasów Państwowych. Podczas spotkania szczegółowo omówiona została kwestia roli lasów na szczycie klimatycznym COP24.

Lasy a neutralność klimatyczna

Bardzo ważnym elementem COFO i Szóstego Globalnego Tygodnia Leśnego był panel dyskusyjny dotyczący wdrażania art. 5 Porozumienia paryskiego i osiągania neutralności klimatycznej przez lasy. Oprócz wiceministra wzięła w nim udział Minister Gospodarki Leśnej Republika Konga Rosalie Matondo, Minister Środowiska i Leśnictwa Indonezji Siti Nurbaya Bakar oraz Beth MacNeil z kanadyjskiej służby leśnej.

Wiceminister w swojej odpowiedzi na pytania wskazał na budownictwo drewniane jako ważny element realizacji Porozumienia paryskiego.

Naszym celem jest stworzenie warunków umożliwiających rozwój budownictwa drewnianego w Polsce. Ta kwestia jest bardzo ważna w kontekście piątego artykułu. Budownictwo drewniane poprawia ogólny bilans węglowy, promuje energooszczędne budownictwo oraz łagodzi zmiany klimatu, ponieważ jest to ważny rezerwuar węgla - powiedział wiceminister.

Tematem rozmowy była również organizacja COP24 w Polsce.

Mamy świadomość, że nie ma przyszłości bez walki ze zmianami klimatu, ale nie ma też przyszłości bez lasów. Dlatego rozpoczęty dziś dialog dot. roli i wielofunkcyjności będzie kontynuowany podczas szczytu w Katowicach - podkreślił wiceminister środowiska.