"Oboje podzielali pogląd, że porozumienie jest w zasięgu" - cytuje Reuters przedstawiciela japońskiego MSZ. Agencja Kyodo informuje, że Kishida powiedział, iż w rozmowie z Malmstroem oboje potwierdzili postęp w negocjacjach.

Kyodo podała w środę, powołując się na "źródła zaznajomione ze sprawą", że japoński minister rolnictwa Yuji Yamamoto zamierza udać się w przyszłym tygodniu do Europy m.in. na rozmowy z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem w sprawie umowy o wolnym handlu.

Ponownie powołując się na te źródła Kyodo pisze, że obie strony chcą osiągnąć "ogólne porozumienie" w sprawie tej umowy na początku przyszłego miesiąca, przy okazji wizyty premiera Shinzo Abego w Niemczech, gdzie 7-8 lipca będzie on uczestniczył w szczycie G20 w Hamburgu.

Rząd Abego wielokrotnie wzywał do rychłego sfinalizowania negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu między Japonią a UE. Także przedstawiciele UE wielokrotnie wyrażali nadzieję, ze umowa zostanie wkrótce zawarta. Rozmowy między Tokio i Brukselą w sprawie umowy o wolnym handlu trwają od marca 2013 roku.

Problematyczną kwestią jest m.in. rolnictwo. UE jest zainteresowana lepszym dostępem do japońskiego rynku artykułów spożywczych i napojów. Dla Japonii pełna liberalizacja byłaby jednak problematyczna, bo kraj ten chciałby m.in. chronić swoich producentów wołowiny, wieprzowiny, czy nabiału.

Kolejnym problemem jest kwestia produktów przemysłowych, w tym branży samochodowej. Tu z kolei liberalizacją bardziej zainteresowana jest Japonia. Obecnie cła na samochody z tego kraju sprzedawane w UE sięgają 10 proc., a na produkty inżynierii elektrycznej 14 proc. Z tego powodu japońskie samochody czy inne wyroby przemysłowe są mniej konkurencyjne na Starym Kontynencie niż np. południowokoreańskie, bo z tym krajem UE ma umowę o wolnym handlu.

Japonia jest drugim po Chinach największym partnerem handlowym UE w Azji i wraz z UE odpowiada za jedną trzecią światowego PKB. Według opracowania Parlamentu Europejskiego zamieszkana przez 127 mln ludzi Japonia jest pod względem konsumpcji rynkiem porównywalnym do Chin, gdzie mieszka ponad 1,3 mld osób.