Polska od lat jest największym producentem aronii na świecie. W województwie podlaskim jest około 200 ha plantacji tych owoców. Zdrowotne właściwości aronii, doceniane przez ekspertów, są szczególnie przydatne dla osób narażonych na szkodliwe promieniowanie. Tak jak dla mieszkańców okolic japońskiej Fukushimy, gdzie wiosną tego roku fala tsunami uszkodziła elektrownię atomową.Pozytywne oddziaływanie aronii jest bardzo dobrze przebadane. Przez lata owoce tej rośliny były testowane w wojskowych instytutach.

Stąd pomysł na eksport aronii z Polski do Japonii. Członkowie Augustowsko-Podlaskiego Stowarzyszenia Eko Rolników rozpoczęli współpracę z japońskimi firmami. W rozmowach uczestniczy Ambasada RP w Japonii. To dla naszych plantatorów może być ważny rynek zbytu.To może być duża szansa, ale musimy najpierw cierpliwie i długo popracować - stwierdził Andrzej Chilicki z Augustowsko-Podlaskiego Stowarzyszenia Eko Rolników.Powodem jest konieczność pokonania szeregu biurokratycznych przeszkód, bo japoński rynek spożywczy jest obwarowany wieloma przepisami. Ale wiele wskazuje na to, że się uda. Chociażby z tego powodu, że w Japonii nie ma miejsca na plantacje aronii.

- Zorientowaliśmy się już, że aronia może mieć w Japonii duży rynek zbytu - uważa Nobufumi Miyake, Sanshin International.

Nie wiadomo jeszcze kiedy pierwszy eksport podlaskich aronii miałby trafić do Japonii. Najwcześniej stanie się to za kilka miesięcy. Do tego czasu w Japonii ma zostać przeprowadzona duża akcja promująca zdrowe, choć może nie dla każdego smaczne, przetwory z aronii.