W ramach przygotowań do konferencji darczyńców dyrektor generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), dr Qu Dongyu ponownie wezwał do pilnej pomocy w zabezpieczeniu następnych zbiorów pszenicy w Afganistanie i utrzymaniu przy życiu inwentarza żywego.

Według FAO potrzeba 36 milionów dolarów amerykańskich, aby nadchodzące zbiory pszenicy ozimej powiodły się, a tym samym możliwe było utrzymanie 3,5 miliona Afgańczyków do końca roku. Dyrektor FAO stwierdził, że czas, w którym można pomóc afgańskim rolnikom przed zimą, jest bardzo krótki. Ważne jest, aby pomoc została natychmiast rozszerzona i przyspieszona.

Bez szybkiej pomocy rolnicy straciliby szansę na decydujący sezon zasiewów, który właśnie się rozpoczął. FAO chce również zapewnić opiekę weterynaryjną i pomoc paszową, aby utrzymać zwierzęta gospodarskie przy życiu i produktywności. Chce również dostarczać zestawy startowe do produkcji drobiu i warzyw, aby rodziny afgańskie mogły się wyżywić i uzyskać dodatkowe dochody.