Jak podała agencja Xinhua, zatrzymani należeli do kilku oddzielnych grup rozsianych po całym kraju. Produkowali klenbuterol, który dodawano do gotowych pasz dla świń. Chińskie prawo zakazuje produkcji i obrotu klenbuterolem, jak również podawania go zwierzętom w celu uzyskania chudszego mięsa.

Aresztowania są efektem gigantycznej akcji policji, która rozpoczęła się w marcu po wykryciu klenbuterolu u żywych świń. Na północy kraju zatrzymano wtedy 22 osoby. Od tego czasu zarekwirowano 2,5 tony klenbuterolu i zamknięto sześć laboratoriów, 12 linii produkcyjnych, 19 magazynów oraz 32 fabryk w ponad 60 chińskich miastach.

Klenbuterol zwiększa dotlenienie tkanek, przyspiesza spalanie tłuszczu i przyrost masy mięśniowej. W USA i Europie, także w Polsce, nie używa się już go do leczenia ludzi. W niektórych krajach nadal stosuje się go w weterynarii.

Pomimo zagrożeń związanych z zażywaniem klenbuterolu, substancja jest popularna wśród kulturystów i bywa stosowana przez ludzi, którzy chcą szybko pozbyć się tłuszczu, jako tzw. chemiczna liposukcja. Środek znajduje się na liście substancji dopingujących zakazanych w sporcie.

Klenbuterol bywa również dodawany w dużych dawkach do pasz zwierząt tucznych, żeby ich mięso było chudsze. Jedzenie mięsa zwierząt, którym podawano tę substancję może być niebezpieczne. W 2006 roku w Szanghaju ponad 330 osób zatruło się po spożyciu zawierającej środek wieprzowiny.