- Cena pszenicy w 2008 r. pobije dotychczasowe rekordy i to niezależnie od faktu, że zwiększy się powierzchnia jej siewów - oświadczył wiceminister rolnictwa USA Mark Kinum.

We wrześniu ceny pszenicy sięgały maksymalnego poziomu, co spowodowało wzrost cen na produkcję w takich firmach jak Kellogg i General Mills - zaznacza agencja Bloomberg. I chociaż przez następne 7 tygodni na giełdzie w Chicago pszenica staniała na 20 proc., ceny znów wyrosły. Według opinii ekspertów firmy Schroders, ceny produkcji rolniczej w przyszłym roku mogą skoczyć nawet 50 proc. z powodu niedoboru zboża.

Światowe zapasy pszenicy w bieżącym sezonie, dobiegającym końca 31 maja, wyniosą 109,8 mln ton. Jest to poziom najniższy w ostatnich 30 latach. W dodatku: jej konsumpcja przewyższa produkcję trzeci rok z rzędu - stwierdzili urzędnicy Ministerstwa Rolnictwa USA w listopadzie.

Światowy obszar zasiewu pszenicy wzrośnie o ok. 4 proc. w związku ze wzrostem jej ceny – uważa dyrektor Międzynarodowej Rady Zbożowej Ecuo Kitachara. Eksperci z Ministerstwa Rolnictwa USA prognozują natomiast zwiększenie jej zasiewu w Ameryce o ok. 6 proc. - do 64 mln akrów.

Źródło: Infobaza.by