Jak podaje GlobalMeatNews Rosyjski Prezydent Władimir Putin podkreślił, że rząd ma duże nadzieje na sprzedaż drobiu Chinom. Jak wykazują analizy rosyjskiego ministerstwa rolnictwa, Chiny może napotkać w tym roku niedobór mięsa.

- W ostatnich latach Rosja znacząco ograniczyła przywóz żywności i zwiększyła krajowy wzrost produkcji mięsa - w szczególności wieprzowiny i drobiu. Obecnie pełna produkcja krajowa spełnia nasze lokalne potrzeby, stwarzając tym okazję do eksportu. Jesteśmy w trakcie zakończenia rozmów. z chińskim rządem w celu otwarcia rynku dostaw rosyjskiej wieprzowiny i drobiu – przekazał prezydent Rosji.

Rosyjska Unia Producenci Drobiu (Rosptitsesoyuz) potwierdziła, że Rosja się rozwija w kierunku zwiększenia produkcji mięsa, która w przypadku mięsa drobiowego stale wzrasta. Vladimir Fisinin prezes Rosptitsesoyuz, powiedział: - Ostatni rok był bardzo udany dla rosyjskich producentów drobiu. Całkowita produkcja drobiu w kraju wyniosła 4,6 mln ton. Obecnie Rosja pozostaje czwartym pod względem wielkości producentem drobiu na świecie. W ubiegłym roku (2016) 110 000 ton drobiu zostało sprzedane za granicę. Według naszych planów liczba ta powinna wzrosnąć do 500 000 ton do 2020 roku, co można osiągnąć poprzez uruchomienie eksportu do Chin. Szczególnie najwięksi rosyjscy producenci, jak Cherkizovo, Resurs i Belgorod Prioskolye będą gotowi zwiększyć swoje dostawy w krótkim terminie.

Urzędnicy z rosyjskiego ministerstwa rolnictwa informują, że Chiny pozostają drugim na świecie producentem mięsa drobiowego, którego produkcja opiera się głównie na przywozie zwierząt hodowlanych. Do roku 2015, 90 proc. tych dostaw w pochodziło z USA i Francji. Jednak w styczniu 2015 r. Chiny zakazały importu produktów z drobiu z USA po wybuchu ptasiej grypy. Z tych samych powodów, w listopadzie 2015 r. Chiny zakazały importu kurcząt hodowlanych z Francji. W rezultacie, chiński przywóz piskląt hodowlanych spadł o 40 proc. do 680 000 sztuk w 2015 r. i 500 tys 2016, najniższy poziom w ciągu ostatnich 10 lat. Według chińskiego badacza rynku Zhongtai Securities, aby zapewnić stabilne ilości produkcji drobiu w Chinach, roczna wielkość przywozu piskląt hodowlanych powinna wynosić co najmniej 800 000 sztuk.

W kwestii wieprzowiny obecnie ASF ogranicza dostęp Rosji do wielu rynków zagranicznych, w tym również do rynku chińskiego. Dlatego też sukces negocjacji będzie w największym stopniu zależeć od rosyjskiego rządu, redukującego przypadki afrykańskiego pomoru świń na jego terytorium.