W Ministerstwie Zdrowia zbierał się zespół ds. świńskiej grypy, który ma podsumować działania zapobiegawcze podejmowane dotychczas w Polsce w związku z epidemią świńskiej grypy w Meksyku, a także zapoznać się z sytuacją epidemiologiczną na świecie. W skład komitetu wchodzą m.in. przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, resortu rolnictwa, MSWiA, MSZ oraz jednostek badawczo-rozwojowych czy wojska.

"Z tego, co wiemy, jest to grypa wyleczalna, więc medycyna sobie z nią radzi. Istotne jest, aby odpowiednio wcześnie podjąć odpowiednie leczenie i tu potrzebne są odpowiednie kampanie informacyjne i później w wypadku, gdyby doszło do pierwszych zarażeń, to wtedy sprawne leczenie i izolowanie tych osób, by nie rozprzestrzeniała się choroba" – zaznaczył Rapacki. Dodał, że takie kampanie będą prowadzone np. na lotniskach. Rapacki zapewnił, że są już przygotowane miejsca kwarantanny na wypadek zachorowań w Polsce.

Nowy, nieznany dotąd wirus grypy pojawił się w Meksyku - według ostatnich danych liczba ofiar wzrosła tam już do 103. Według ocen meksykańskiego resortu zdrowia zarażonych jest 1614 ludzi, w tym około 400 hospitalizowanych. W USA w pięciu stanach odnotowano łącznie 20 przypadków choroby. Wirus świńskiej grypy dotarł też do Europy. W Hiszpanii stwierdzono 8 przypadków z podejrzeniem zainfekowania wirusem świńskiej grypy.

Polski MSZ odradza wyjazdy w rejony, gdzie stwierdzono przypadki zachorowań.

Państwowa Inspekcja Sanitarna informuje, że objawy świńskiej grypy są podobne do tych towarzyszących grypie sezonowej. Występuje gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel, a w niektórych osób także katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka. Zaznacza przy tym, że szczepionki przeciwko grypie sezonowej mogą nie zapewnić pełnej ochrony przed zakażeniem wirusem grypy świńskiej. Państwowa Inspekcja Sanitarna podaje również, że zarażenie grypą świńską może nastąpić poprzez kontakt z chorym zwierzęciem lub chorym człowiekiem, natomiast nie jest groźne jedzenie wieprzowiny. Jedzenie prawidłowo przygotowanego i poddanego obróbce termicznej (gotowanie, smażenie, pieczenie itp.) mięsa jest bezpieczne - uspokaja Inspekcja.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała w sobotę, że świńska grypa "ma potencjał" spowodowania ogólnoświatowej pandemii, ale za wcześnie jeszcze na to, by powiedzieć, że do tego dojdzie. Podkreśliła też, że jest to nowy szczep - mieszanka świńskich, ludzkich i ptasich wirusów grypy.

Świńska grypa, która zabiła już prawdopodobnie 103 osoby w Meksyku, wydaje się rozprzestrzeniać się także w innych państwach, rodząc obawy o światową pandemię. Oto potwierdzone i przypuszczalne przypadki stwierdzone na świecie od 24 kwietnia:

MEKSYK: W Meksyku, który jest ogniskiem epidemii, minister zdrowia poinformował o 103 osobach zmarłych "przypuszczalnie" na skutek świńskiej grypy i 1614 zachorowaniach, przy czym 400 osób wciąż znajduje się w szpitalu. Liczba osób, które z całą pewnością zmarły na świńską grypę, wynosi 20. Zamknięto szkoły i uniwersytety, a 20 mln mieszkańców miasta Meksyk rozdano maski chirurgiczne.

STANY ZJEDNOCZONE: W USA zdiagnozowano 20 pewnych przypadków świńskiej grypy: 8 w Nowym Jorku, 7 w Kalifornii, po 2 w Teksasie i w Kansas i 1 w Ohio. Waszyngton ogłosił "stan pogotowia sanitarnego" i zapowiedział sprawdzanie stanu zdrowia osób przybywających na amerykańską granicę z państw dotkniętych wirusem.

KANADA: Kanada poinformowała o zdiagnozowaniu 6 przypadków świńskiej grypy: 4 w prowincji Nowa Szkocja i 2 w Kolumbii Brytyjskiej. Cztery pierwsze przypadki stwierdzono o uczniów, którzy byli na wycieczce szkolnej w Meksyku na półwyspie Jukatan. Ich objawy są "dość łagodne". Pozostałe dwie osoby miały objawy łagodne i nie musiały być hospitalizowane.

NOWA ZELANDIA: 9 licealistów i nauczyciel, którzy dostali objawów po trzytygodniowym pobycie w Meksyku, "prawdopodobnie" cierpią na świńską grypę - powiedział minister zdrowia Tony Ryall.
IZRAEL: Jednego Izraelczyka hospitalizowano po powrocie z Meksyku z podejrzeniem świńskiej grypy - podało radio publiczne. Dyrektor szpitala powiedział jednak, że "sądząc po pierwszych wynikach badań, pacjent nie wydaje się cierpieć na świńską grypę".

HISZPANIA: W Hiszpanii stwierdzono 10 przypuszczalnych przypadków świńskiej grypy - podały w poniedziałek władze sanitarne. Trzy w Katalonii (wschód), dwa w Hellinie (południowy wschód), a pozostałe w Bilbao (północ), Almansie (południowy wschód), Walencji (wschód), Teruel (północ) i Algeciras (południe).

AUSTRALIA: Stwierdzono, że dwie osoby, które hospitalizowano po powrocie z Meksyku z objawami grypy, ostatecznie nie są chore na świńską grypę - podali w poniedziałek przedstawiciele służb zdrowia.

WIELKA BRYTANIA: Badania wykazały, że steward, który został hospitalizowany w sobotę w Londynie z objawami przypominającymi grypę, nie cierpi na świńską grypę. W niedzielę hospitalizowano w Szkocji prewencyjnie dwie osoby z "łagodnymi objawami przypominającymi grypę".

KOLUMBIA: Władze sanitarne umieściły na obserwacji 9 osób, które po powrocie z Meksyku miały objawy grypy. Wzmocniono kontrolę w portach i na lotniskach.

BRAZYLIA: W Sao Paulo hospitalizowano prewencyjnie 24-letniego mężczyznę, który po powrocie z Meksyku miał objawy grypy.

Źródło: PAP