Obecność wirusa stwierdzono w oborze w Tyrolu, skąd do Szwajcarii wysłano łącznie 63 krowy. Jak poinformowała szwajcarska agencja bezpieczeństwa żywności i weterynarii (BLV), zwierzęta zostały niezwłocznie zbadane. Wynik pozytywny stwierdzono u dwóch z nich, które zostały niezwłocznie poddane ubojowi. Pozostałe zwierzęta są nadal pod kontrolą.

Przypadki zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy (IBR) u bydła w Szwajcarii ostatni raz miały miejsce w 1977 r. W 1983 r. kosztem 135 mln franków wdrożono program walki z ta chorobą.

Zakaźne zapalenie nosa i tchawicy (IBR) jest wysoce zaraźliwą chorobą zakaźną wywoływaną przez wirus herpes bydlęcy typ 1 (BHV-1). Poza zakażeniem układu oddechowego wirus ten może wywoływać także zapalenie spojówek, pęcherzykowe zapalenie błony śluzowej sromu i pochwy (IPV) oraz napletka i prącia, poronienia, zapalenie mózgu, a także zakażenia ogólnosystemowe organizmu. Chociaż objawy kliniczne zakażenia mogą wskazywać na zakaźne zapalenie nosa i tchawicy, jednak żaden z objawów nie jest specyficzny dla tej jednostki chorobowej. Kraje posiadające na swoim terenie działający program kontroli i zwalczania IBR wymagają, aby bydło wprowadzane na ich teren posiadało udokumentowany status: wolne od IBR.