O takiej możliwości poinformował we wtorek podczas konferencji w Atlantic Council doradca ds. Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Robert O’Brien: „Oczekujemy, że umowa w pierwszej fazie pozwoli Chinom na import większej ilości żywności i otworzy rynek dla amerykańskich rolników. Niemniej obserwując rozwój epidemii koronawirusa w Chinach, może się okazać, że kraj ten nie będzie mógł wywiązać się ze zobowiązań wynikających z umowy handlowej”.

Styczniowe porozumienie handlowe między USA a Chinami zamykało trwające od ponad półtora roku pertraktację między tymi krajami. Umowa miała charakter wstępny, nazywany oficjalnie pierwszą fazą i wciąż wymagała dalszych negocjacji i rozwiązania zgłaszanych przez amerykańską stronę problemów. Na jej podstawie Chiny zobowiązały się m.in. do zwiększenia zakupów amerykańskich towarów rolnych o 40 miliardów dolarów w ciągu najbliższych dwóch lat.

O’Brien powiedział, że Chiny odgrywają kluczową rolę w globalnym łańcuchu dostaw, a koronawirus może być destrukcyjny dla międzynarodowego handlu. – Musimy poczekać i zobaczyć, jak to się potoczy i czy ewentualnie znajdziemy innych dostawców – powiedział. Dodał przy tym, że nie ma wątpliwości co do tego, że wirus może mieć wpływ nie tylko na amerykańską, lecz także światową gospodarkę.

Doradca Białego Domu podczas konferencji zaznaczył jednocześnie, że Stany Zjednoczone są gotowe pomóc Chinom w walce z epidemią i zaoferowały władzom Chińskiej Republiki Ludowej możliwość wsparcia amerykańskich lekarzy z Narodowego Instytutu Zdrowia oraz innych ekspertów, ale Pekin nie odpowiedział jeszcze na tę propozycję. 

Szybko rozprzestrzeniający się koronawirus zabił ponad 1000 osób w Chinach, gdzie dotychczas potwierdzono prawie 43 tys. przypadków. Kolejnych 319 przypadków odnotowano w 24 innych krajach, w tym 13 w Stanach Zjednoczonych. W środę Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że choroba wywołana wirusem należącym do rodziny koronawirusów (2019-nCoV) od teraz będzie nosiła nazwę COVID-19.