To o 0,1 stopnia więcej niż dotychczasowy rekord, który w sobotę ustanowiony został w Ballywatticock w leżącym nad Morzem Irlandzkim hrabstwie Down. Z kolei do soboty najwyższą temperaturą, jaką kiedykolwiek odnotowano w Irlandii Północnej było 30,8 stopnia, co zdarzyło się dwa razy - w 1978 i 1983 roku.

W Irlandii Północnej w ciągu niespełna 11 lat pobite zostały zarówno rekordy najwyższej, jak i najniższej temperatury, co zdaniem klimatologów potwierdza tezę, że efektem zmian klimatycznych na Ziemi jest coraz więcej ekstremów. Co ciekawe, również najniższą w historii Irlandii Północnej temperaturę zarejestrowano w Castlederg - w grudniu 2010 roku było tam -18,7 stopnia C.

Od środy rano do północy z piątku na sobotę w całej Irlandii Północnej obowiązuje wydane przez brytyjski urząd meteorologiczny Met Office ostrzeżenie przed ekstremalnymi upałami, które mogą powodować zagrożenie dla zdrowia. Drugie takie ostrzenie - pozostające w mocy do północy z czwartku na piątek - dotyczy południowo-zachodniej Anglii i większej części Walii.