Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na X kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 85,48 USD, niżej o 0,08 proc., po zwyżce wcześniej do 86,09 USD za baryłkę, najwyżej od XI 2022.C

W poniedziałek w USA jest Święto Pracy, co może wpłynąć na spadek wolumenu obrotów.

Ropa Brent na ICE w dostawach na XI wyceniana jest po 88,46 USD za baryłkę, niżej o 0,1- proc.

Ceny ustabilizowały się po osiągnięciu najwyższych poziomów od listopada 2022 r. w związku z oczekiwaniami, że kraje OPEC+ będą ciąć dostawy ropy, a to zacieśni sytuację na rynkach paliw.

Rosja dalej będzie ograniczała eksport ropy

Rosja ogłosiła, że przedłuży ograniczenia eksportu swojego surowca, a więcej szczegółów na temat obniżek produkcji ropy ma być ogłoszonych w najbliższych dniach.

Arabia Saudyjska, która wraz z Rosją nadaje ton w sojuszu OPEC+, również może iść w ślady Moskwy i zmniejszyć dostawy ropy w październiku - oceniają analitycy.

- Podaż ropy naftowej na rynkach będzie naprawdę ograniczona, jeśli Arabia Saudyjska i sojusznicy z OPEC nie odwołają cięcia dostaw - ocenia Zhou Mi, analityk w Chaos Research Institute.

Ceny ropy prawdopodobnie wzrosną do 90 USD za baryłkę. Ponadto popyt na ropę wygląda obecnie bardzo optymistycznie - podkreśla.