W porównaniu z czwartym kwartałem 2018 r. byłby to spadek o 10,58 mld dolarów lub 24,6 proc., czyli największy od pierwszego kwartału 2016 r.

Według obliczeń urzędników ministerstwa, ten negatywny rozwój wyraźnie wpłynął na łączny wzrost dochodów prywatnych w marcu, chociaż rolnicy stanowią tylko 2 proc. osób zatrudnionych. Ministerstwo przypisało utratę dochodów w rolnictwie rosnącym obciążeniom finansowym związanych z wojną handlową między USA a Chinami, niskimi cenami produktów rolnych i szeregiem klęsk żywiołowych.

Według amerykańskich analityków negatywnym zjawiskiem jest zwiększenie presji politycznej na Waszyngton, aby zakończył spór handlowy z „państwem Środka”. Rolnicy są ważną klientelą wyborczą prezydenta USA Donalda Trumpa. Tymczasem, czołowy doradca ekonomiczny prezydenta, powiedział, że Biały Dom jest gotów wspierać rolników jeszcze bardziej niż wcześniej. Jak dotąd rząd USA dostarczył im około 10,8 mld dolarów, aby zrekompensować straty spowodowane konfliktem handlowym.

Tymczasem rolnicy i farmerzy w Kalifornii coraz częściej skarżą się na niedobory siły roboczej. Według badania przeprowadzonego przez California Farmers' Association (CFBF) i University of California, problemem ten dotyczy 56 proc. rolników. Prezes CFBF wezwał zatem do ulepszenia systemu imigracyjnego, który powinien bardziej efektywnie  kontaktować zainteresowanych pracą w rolnictwie z pracodawcami.