Według National Farmers Union nigdy nie powinnio uważać się brytyjskiego bezpieczeństwa żywności za coś oczywistego.

Brakuje jaj w Wielkiej Brytanii

Produkcja jaj w Wielkiej Brytanii spadła do najniższego poziomu od dziewięciu lat. W zeszłym roku wyprodukowano ich prawie miliard jaj mniej niż w 2019 roku.

W przypadku pomidorów i ogórków stowarzyszenie spodziewa się, że produkcja spadnie do najniższego poziomu od 1985 roku. Wielu hodowców bydła również chce zmniejszyć produkcję w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Takie zamiary ma 40 procent hodowców bydła i 36 procent hodowców owiec. 

Brexit i inflacja odgrywają pewną rolę

Rolnicy dostrzegają kilka przyczyn tego rozwoju sytuacji: Oprócz zwiększonych kosztów spowodowanych wojną na Ukrainie, pewną rolę odgrywają również bariery handlowe spowodowane Brexitem i zwiększony niedobór pracowników. Zmiany klimatu utrudniają również życie branży, dotyczy to na przykład susz.

Przewodnicząca National Farmers Union wezwała rząd brytyjski do podjęcia zdecydowanych działań. Należałoby zlikwidować bariery handlowe, wspierać rolników i konsekwentnie realizować działania na rzecz ochrony klimatu.

W Wielkiej Brytanii brakuje warzyw

BBC poinformowało w tym tygodniu, że niektóre półki z warzywami w supermarketach były puste, w szczególności brakuje pomidorów. Są one powszechnie importowane do Wielkiej Brytanii zimą, często z Hiszpanii lub Maroka.

Tamtejsze uprawy zostały niedawno dotknięte okresem mrozów, które nastąpiły po wyjątkowo ciepłej pogodzie. Według raportu, sieć supermarketów Asda ograniczyła nawet sprzedaż pomidorów, papryki, ogórków i innych warzyw.