Od sierpnia temperatury powierzchniowe wód w większości wschodniego (równikowego) Pacyfiku gwałtownie zmieniły się z neutralnych na próg słabej anomalii La Niña (ok. 0,5°C). Znalazło to odzwierciedlenie w podwyższonych ilościach opadów, ale jedynie w regionach morskich, gdzie warunki były chłodne i neutralne.

Obecnie temperatura powierzchni wód we wschodniej części Pacyfiku jest nieco poniżej średniej i najsilniejsze odchylenie ok. 1°C poniżej średniej występuje w środkowo-wschodniej części oceanu. Jeśli warunki La Niña będą się rozwijać, wówczas ochłodzenie przesunie się dalej, w kierunku na zachód. Przy czym WHO podaje, że na zachodnim Pacyfiku odchylenia od średniej pozostaną dodatnie. Temperatury podpowierzchniowe wód obniżyły się też na centralnym Pacyfiku w kierunku na wschód.

Zmieniają się także temperatury powierzchniowe wód w Oceanie Spokojnym w kierunku słabych warunków La Niña, o 0,5-1°C poniżej średniej. Takie wzorce często świadczą o nadchodzących warunkach pogodowych na lądach.

Prognozowane ochłodzenie utrzyma się przynajmniej do końca roku i prawdopodobnie na początku 2018 r. Eksperci WHO oceniają szansę wystąpienie La Niña na ok. 50-55 proc. (raport Systemu Informacji Rynku Rolnego AMIS wskazuje na 60-65 proc.), jednocześnie podają, że istnieje bardzo mała szansa na rozwój El Niño do 2018 roku. Dla porównania, w latach bez anomalii prawdopodobieństwo wystąpienia La Niña w miesiącach (listopad-luty) stanowi 35 proc.

El Niño i La Niña nie są jedynymi czynnikami, które napędzają globalne wzorce klimatyczne, ale jeżeli La Niña zmaterializuje się powyżej normy, wówczas spodziewać się trzeba opadów deszczu w: Ameryce Środkowej, na Karaibach, w północnej Ameryce Południowej, Afryce Południowej i Azji Południowo-Wschodniej.

Z kolei bardziej suche niż zazwyczaj warunki mogą panować w południowo-zachodniej Azji, w Rogu Afryki, południowo-wschodniej Ameryce Południowej oraz południowej części Ameryki Północnej. Klimatolodzy nie wskazują, jak La Niña działać będzie na Europę. W przypadku silnego El Niño skutki (susza) anomalii w rolnictwie odczuliśmy dotkliwie.

La Nina jest anomalią pogodową związaną z ponadprzeciętnie niską temperaturą powierzchni wód. Występująca we wschodniej części tropikalnego Pacyfiku, szczególnie u wybrzeży Ameryki Południowej. Przyczynia się do tego wzmożona aktywność wiatrów stałych (pasatów) w tej części świata. Na skutek ich działania na powierzchnię wydobywane są chłodne wody głębinowe Oceanu Spokojnego.