Wiceszef polskiego MSZ rozmawiał w Japonii o ponownym otwarciu japońskiego rynku wieprzowiny dla polskich eksporterów mięsa, po tym jak strona japońska wstrzymała 18 lutego br. jego import po wykryciu w północno-wschodniej Polsce dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Wiceminister Nowak-Far w rozmowie z wiceministrem Nagamine podkreślił, że polska wieprzowina trafiająca na rynki azjatyckie jest zdrowa i bezpieczna. Polsko-japońskie rozmowy o wznowieniu przez Japonię importu wieprzowiny będą kontynuowane na szczeblu ekspertów.

Ponadto, Polska pozostaje w stałym kontakcie z władzami w Tokio ws. zakończenia japońskich procedur związanych z dostępem do rynku wołowiny.

Japonia w 2013 r. była 4. importerem polskiego mięsa, którego wartość osiągnęła 76 milionów euro.

Spotkanie wiceministrów poświęcone było również dwustronnej współpracy energetycznej, naukowo-technicznej oraz w dziedzinie bezpieczeństwa. Dyskusja dotyczyła również sytuacji na Ukrainie. Wiceminister Nowak-Far powiedział, że Polska liczy na dalsze wsparcie Japonii dla reform państw Partnerstwa Wschodniego. W trakcie rozmów podkreślono znaczenie wysiłków wspólnoty międzynarodowej na rzecz stworzenia warunków odbudowy gospodarczej stabilności na Ukrainie.

Rozmowy wiceministrów były kontynuacją ożywionego dialogu politycznego Polski i Japonii, zapoczątkowanego zeszłorocznym spotkaniem premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i Japonii w Warszawie.