Program dystrybucji węgla przez samorządy zakłada sprzedaż opału gospodarstwom domowym w maksymalnej cenie 2 tys. zł.

Jak wynika z danych Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, w regionie do programu dystrybucji taniego węgla przystąpiło 98 ze 102 gmin. W pozostałych czterech węgiel będzie rozprowadzał tzw. PPW (pośredniczący podmiot węglowy), który bezpośrednio podpisze umowę o dostawę węgla ze spółką Skarbu Państwa dostarczającą węgiel.

Sprzedaż rozpoczęła się w gminie Chęciny.

- Dystrybucja węgla już się u nas odbywa. Otrzymaliśmy dzisiaj kolejny transport z opałem i kolejnych 100 mieszkańców zostało poinformowanych o możliwości odbioru węgla. Sprzedaż dla mieszkańców następuje według kolejności złożonych wniosków - powiedział PAP burmistrz miasta Robert Jaworski.

Cena za tonę węgla wynosi 1950 zł brutto. Tani węgiel jest także dostępny m.in. w Opatowcu i Sobkowie.

Na tańszy opał czekają natomiast przedstawiciele składu w miejscowości Marcinkowice w powiecie opatowskim.

- Na razie czekamy na informację, kiedy będziemy mogli otrzymać tańszy węgiel - powiedział PAP przedstawiciel składu, zaznaczając jednocześnie, że zainteresowanie opałem komercyjnym jest spore.

- Te szaleńcze ceny sprzed kilku miesięcy się skończyły, kiedy my za tonę węgla musieliśmy zapłacić ponad 2800 za i dodatkowo przywieść towar z wybrzeża. Teraz na składzie mamy polski węgiel. Nie są to duże ilości, ponieważ ciężko z dostępnością, ale cena tony węgla utrzymuje się w granicach 2,3 tys. zł - powiedział.

- Ludzie nie czekają na tańszy węgiel. Wolą zapłacić te nieco ponad 2 tys. złotych za ten opał, który jest i po prostu mieć ciepło w domu - dodał.

W drugiej połowie grudnia węgiel na preferencyjnych warunkach ma być dostępny na składzie w miejscowości Przyjmo w gminie Miedziana Góra (pow. kielecki).

- Teraz z zainteresowaniem też nie jest najgorzej, ponieważ udało nam się dostać polski węgiel o nie najgorszej kaloryczności za około 2,3 tys. zł za tonę. Po tańszy węgiel mamy się stawić przed świętami 19 i 20 grudnia - powiedział PAP przedstawiciel składu.

W województwie świętokrzyskim dostępnych jest 157 punktów sprzedaży opału po preferencyjnych cenach.