Jak powiedział Izdebski po wizycie w siedzibie PiS, postulaty zostały przekazane, a na temat szczegółów spotkania nie może mówić. "Jestem zadowolony, że na Nowogrodzką te informacje dotarły i myślę, że będą rozpatrzone" - ocenił.

Wyjaśnił, że czwartkowa wizyta w siedzibie PiS nie była spowodowana akurat postulatami rolników. Według niego była umówiona w różnych sprawach, a przy okazji chciał poinformować o postulatach, które - jak podkreślił - "niestety wczoraj nie zostały złożone na ręce pana prezydenta, co mnie bardzo zaskoczyło, oczywiście niemile".

"Wiadomo, że kompetencje prezydenta mamy takie, jakie mamy, ale jednak partia rządzi za pośrednictwem swojego premiera i rządu" - wyjaśnił szef OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych.

Pytany, czy te same postulaty zostały złożone na ręce ministra Ardanowskiego, podkreślił, że postulaty nie zmieniają się od trzech lat, ulegają tylko kosmetycznym zmianom, a problem jest cały czas ten sam. Dopytany, czy postulaty są składane także w imieniu AGROunii Izdebski odpowiedział, że zawsze są składane w imieniu rolników.

Szef związku powiedział też, że na razie OPZZRiOR nie otrzymało zaproszenia do udziału w organizowanym przez rząd "Porozumieniu rolniczym" planowanym na 20 lutego. "Jeżeli takie zaproszenie przyjdzie, to je rozważymy" - dodał.

"Natomiast tych porozumień było już tyle, z których nic nie wynikło, więc ja nie wierzę w jakiekolwiek sukcesy, jeżeli chodzi o porozumienia. Uważam, że wystarczy dobra porada dobrych fachowców dla pana ministra i niepotrzebne mu są żadne porozumienia. Tym bardziej, że te porozumienia bardzo źle się kojarzą, bo kończyły się z reguły dymisją kolejnych ministrów" - stwierdził.

Pierwszym postulatem OPZZRiOR jest wypłata wszelkich niewypłaconych odszkodowań dla rolników. Kolejnym - likwidacja ASF w Polsce poprzez odstrzał sanitarny dzików z zachowaniem zasad humanitaryzmu i poprzez zakaz likwidacji gospodarstw rodzinnych. Związek domaga się też przyjęcia ustawy swojego autorstwa o prawie łowieckim, interwencji na rynku trzody chlewnej poprzez zakaz budowy wielkoprzemysłowych chlewni przez koncerny i zakłady mięsne, wprowadzenie programu odbudowy hodowli prosiąt, szczegółową kontrolę mięsa sprowadzanego z zagranicy oraz odbudowę potencjału produkcji trzody chlewnej w gospodarstwach rodzinnych. Inny postulat dotyczy rozwoju rynków lokalnych i wsparcia gospodarstw rodzinnych m.in. poprzez rozwój sprzedaży bezpośredniej na platformach internetowych oraz rozwój dystrybucji lokalnej. Związek proponuje też przyjęcie specjalnej polityki kredytowej dla rolników, czyli kredytów - wzorem gospodarek zachodnich - na 20 do 30 lat.