Telus: ubolewam nad wystąpieniem ukraińskiego ministra rolnictwa

W czwartek obradowała Rada ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE (Agrifish), na której omawiano m.in. kwestię przedłużenia zakazów importu ukraińskich towarów rolnych do 5 krajów członkowskich. Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powtórzył tam, że jest za przedłużeniem unijnego zakazu importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do pięciu krajów UE. Minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski zaapelował natomiast o zniesienie zakazu po 5 czerwca.

Nie ma idealnych rozwiązań, ale decyzja o utrzymaniu tego zakazu jest najgorszą z możliwych decyzji, więc musimy szukać innych opcji. Zakaz doprowadzi tylko do kolejnych problemów, ponieważ Rosjanie będą próbowali go wykorzystać do swoich interesów, aby sprowokować osłabienie jedności w Europie. Nie można na to pozwolić. Rozmawiajmy o tym ze sobą tak szczerze, jak to możliwe - powiedział Solski w Brukseli.

Minister rolnictwa Robert Telus pytany o stanowisko swojego ukraińskiego odpowiednika odpowiedział, że ubolewa nad tym wystąpieniem i ocenił je jako "daleko idące". - Wcześniej rozmawialiśmy, mieliśmy kilka spotkań zarówno w Polsce i na granicy. Wyglądało na to, że Ukraina rozumie nasz problem - stwierdził Telus.

Minister mówi o wbijaniu klina

Zaznaczył, że przyczyna takiej postawy jest dla niego nieoczywista. - Nie do końca rozumiem, dlaczego tak się dzieje. Podejrzewam, że na Ukrainie są pewne siły, które decydują o tego typu działaniach, z którymi ja się nie zgadzam i które szkodzą Ukraińcom - powiedział Telus. Dopytywany, czy siły, o których mówi, są wewnętrzne czy zewnętrzne, wskazał, że jego zdaniem dzieje się tak z inspiracji UE.

 

Myślę, że to znowu polityka UE, ale tak naprawdę w tej chwili (wbicie) klina między Polską a Ukrainą czy Ukrainą i UE służy Putinowi i musimy ostrożnie do tego podchodzić, dlatego mimo tej wypowiedzi będę chciał się spotkać z ministrem rolnictwa Ukrainy - podkreślił szef MRiRW.

Minister przypomniał, że to Polska najbardziej pomogła Ukaranie podczas wojny i dziś "pomagać Ukrainie chce całe społeczeństwo polskie".

- Jeżeli będziemy (...) sobie wzajemnie szkodzić w sprawach handlowych i gospodarczych, to społeczeństwo i rolnicy zaczną zastanawiać się, po co nam taka pomoc, skoro Ukraina nie chce z nami współpracować - zastrzegł Telus.

Polska jest za przedłużeniem unijnego zakazu importu z Ukrainy

Zgodnie z porozumieniem z Komisją Europejską z końca kwietnia br., Polska, Bułgaria, Słowacja i Węgry zniosły blokady importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Zamiast tego został wprowadzony tymczasowy (do 5 czerwca z możliwością przedłużenia) unijny zakaz importu do pięciu tzw. krajów przyfrontowych - Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii - czterech zbóż z Ukrainy: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika. Produkty te nadal mogą znajdować się w tranzycie przez pięć państw członkowskich w ramach wspólnej celnej procedury tranzytowej lub trafiać do kraju lub terytorium poza UE.

Polska i pozostałe kraje przyfrontowe uważają, że unijny zakaz powinien zostać przedłużony. Przeciwko temu protestuje Ukraina. W czwartek prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał na ten temat z przewodniczącą Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen również jest zwolenniczką zniesienia zakazu.