Jak informowaliśmy, zapowiedziano kontrole weterynaryjne w gospodarstwach, przeprowadzających tucz świń sprowadzanych z Danii i Litwy.

Więcej: Po kontroli weterynaryjnej dot. Vennekera oskarżony… hodowca

Kontrole mają uwzględniać m.in. opiekę lekarsko-weterynaryjną i obecność w gospodarstwie „nieoznakowanych substancji sugerujących możliwość podawania ich zwierzętom”, a także „ewentualne pobranie próbek w celu stwierdzenia obecności antybiotyków”.

Wczoraj podczas sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi licznie przybyli na nią hodowcy potwierdzili praktyki, opisane przez nas w tekście Tuczenie bez weterynarza, na metronidazolu? 

Jak mówili, często podawane są zwierzętom antybiotyki bez informowania rolników o tym fakcie, np. jako „zakwaszacze” czy inne preparaty, nieoznakowane.

Informacjami o masowym stosowaniu antybiotyków – a padały m.in. stwierdzenia, że tego typu hodowli nie da się prowadzić inaczej, jak z zastosowaniem antybiotyków – zaniepokojony poczuł się przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia:

- Z informacji, które usłyszałem od państwa, dla mnie  jest przerażająca informacja, która mówi o zastosowaniu masy antybiotykowej w produkcji zwierzęcej - mówił Grzegorz Hudzik, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego. - Proszę Państwa, wydaje mi się, że jest to ewidentnie karygodne i nie sądzę, żeby ktokolwiek pod przymusem stosował tego typu środki do produkcji zwierzęcej. Więc jeżeli ktoś stosuje je, to świadomie łamie prawo i w tym momencie naraża całą populację na skutki wynikające właśnie z prowadzenia tego typu produkcji. Nie sądzę, żeby rolnicy – świetni, mądrzy – chcieli tego typu negatywnych elementów swojej pracy i rozumiem Państwa oburzenie. W świetle braku antybiotyków w chwili obecnej na rynku, tego typu stosowanie leków jest absolutnie… prowadzi do wielolekooporności i za chwileczkę może być kryzys w postaci takiej, że nie będziemy mieli czym leczyć ludzi, jeżeli będziemy w tym momencie stosować w sposób niekontrolowany politykę antybiotykową właśnie w stosunku do produkcji zwierzęcej. Tak że ze strony Ministerstwa Zdrowia na pewno głos w zakresie polityki antybiotykowej i polityki oszczędzającej antybiotyki dla ludzi… będziemy tutaj zajmować stanowisko popierające zakaz stosowania w sposób niekontrolowany antybiotyków przy chowie i produkcji zwierząt.