Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oświadczył, że Turcja intensywnie pracuje nad przedłużeniem umowy zbożowej na okres dłuższy, niż dotąd obowiązywała - podaje ukraiński portal Latifundist.

-Kontynuujemy prace nad " korytarzem zbożowym ". Pracujemy nad jego utrzymaniem po 17 lipca - zapewnił Erdogan. Prezydent Turcji zdradził, że negocjatorzy zabiegają o wydłużenie umowy z Rosją i ONZ na minimum 3 miesiące, ale będą jednocześnie dążyć, aby przedłużyć porozumienia od razu na 2 lata - czytamy na ukraińskim portalu. Propozycja ta jest już omawiana z prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem i szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

Korytarz zależny od nastroju

Wołodymyr Zełenski stwierdził na tej samej konferencji, że cały świat jest zainteresowany utrzymaniem korytarza zbożowego na Morzu Czarnym. Prezydent Ukrainy dodał jednak, że pragnąłby, aby funkcjonowanie owego korytarza i przestrzeganie umowy "nie było uzależnione od nastroju, w jakim obudził się prezydent Federacji Rosyjskiej”.

Termin obowiązywania obecnej umowy zbożowej mija 17 lipca. Ostatni raz została ona przedłużona w maju, decyzją Rosji jedynie o 60 dni.