Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju sfinansuje projekt ukraińskiej Grupy Agrosem, który polega na rozbudowie terminala kolejowego do eksportu zboża na granicy z Polską.

Jak czytamy na ukraińskim portalu Latifundist.com, EBOR udzielił Agrosem pożyczki w kwocie 9,6 mln euro, oraz przekazał dotację na inwestycję od rządu USA w wysokości 1,5 mln euro. Środki te przekazano w ramach wspólnej inicjatywy na rzecz rozwoju obiektów infrastruktury krytycznej na Ukrainie.

Nowa infrastruktura - większa przepustowość

Za te pieniądze Agrosem ma rozbudować kompleks przeładunkowy, magazyny, place kontenerowe, oraz infrastrukturę kolejową. Dzięki temu MOST Logistic Terminal powiększy przepustowość terminala przeładunkowego na granicy z Polską do 12,5 tys. ton.

Wąskie gardło eksportowe

„Projekt poprawi połączenia transportowe między zachodnią Ukrainą a UE poprzez rozbudowę nowoczesnych zdolności przeładunkowych na granicy ukraińsko-polskiej, która jest obecnie kluczowym infrastrukturalnym „wąskim gardłem” ograniczającym eksport zboża. Ponieważ Ukraina jest jednym z wiodących producentów żywności, zakłócenia w dostawach mają negatywny wpływ nie tylko na ukraiński agrobiznes, ale także na globalne bezpieczeństwo żywnościowe” – czytamy w cytowanym na ukraińskim portalu komunikacie MOST Logistic Terminal, dotyczącym inwestycji.