Ukraiński parlament z marszu przegłosował ustawę o legalizacji medycznej marihuany. Projekt regulacji w tej dziedzinie zyskał wymaganą większość poselskich głosów już w pierwszym czytaniu - donosi ukraiński Latifundist. Poparło je 268 posłów.

Dozwolona uprawa

Ustawa przewiduje, że konopie indyjskie będą mogły uprawiać wszelkie osoby prawne, bez względu na formę własności. Zainteresowani muszą jednak wpierw otrzymać koncesję z określonym limitem wielkości produkcji.

Uprawę i obrót medyczną marihuaną ma kontrolować Policja.

Marihuana na receptę

Placówki medyczne i lekarze będą mogły stosować marihuanę w leczeniu pacjentów. Szpitale, przychodnie i uprawnione firmy medyczne będą mogły nabywać, transportować, przechowywać, wydawać oraz niszczyć wytworzone z konopi środki odurzające.

Nowe prawo zezwala na opracowywanie i wytwarzanie nowych środków odurzających i psychotropowych z konopi medycznych, pod warunkiem że będą one stosowane do celów medycznych lub badań naukowych.

Rząd poda limity

Przepisy wykonawcze do przyjętej ustawy ma przedstawić Rada Ministrów. Mają one m.in. wyznaczyć dozwolony procent stężenia THC (substancji psychoaktywnej) w suchej masie konopi i limity dla producentów.