Od początku stycznia do końca czerwca br. Ukraina zaimportowała produkty rolne o wartości 3,5 mln dolarów. To o 611 mln dolarów więcej, niż w analogicznym okresie roku poprzedniego - podaje ukraiński portal Latifundist, opierając się na danych Państwowej Służby Statystycznej.

Wynika z nich, że w pierwszym półroczu br. głównymi dostawcami produktów rolno-spożywczych na Ukrainę były kraje UE. Żywność europejska stanowi aż 42 proc. ukraińskiego importu, a wartość sprowadzonych produktów to 1,5 mln USD. Z Azji sprowadzono żywność za 596 mln dol . (17% ogółu zakupów) , a z Ameryki Łacińskiej za 216 mln dolarów.

Ryby, cytrusy, warzywa

Największy udział w imporcie żywności z zagranicy niezmiennie od lat stanowią ryby, skorupiaki i mięczaki. Ich zakupy w pierwszym półroczu br. wzrosły o 41 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Na Ukrainę przywieziono ryby za 384 mln USD. Na drugim miejscu plasują się owoce, głównie banany i cytrusy, których sprowadzono w I półroczu 2023 r. za 375 mln USD - o jedną czwartą więcej, niż w I półroczu 2022r.

Co ciekawe, o 26 proc więcej sprowadzono też nasion i owoców roślin oleistych (za 284 mln USD), a o 20 proc. więcej warzyw ( za 275 mln USD). Import warzyw dotyczył głównie pomidorów, cebuli, kapusty i ogórków, a głównym dostawcą warzyw dla Ukrainy pozostaje Turcja.