Rząd Ukrainy wprowadzi plan podtrzymania kampanii siewnej. Państwo będzie kompensować odsetki od kredytów udzielonych na pokrycie kosztów związanych z działalnością rolniczą, a także da gwarancje państwowe w wysokości 80 proc. na pokrycie ewentualnych strat.

Informacji udzielił premier Ukrainy – Denys Szmyhal w swoim wystąpieniu on-line. Rząd na czas trwania stanu wojny zabronił lub ograniczył eksportu towarów ważnych dla bezpieczeństwa krajowego. Są to przede wszystkim: pszenica, gryka, mięso, jajka, olej i cukier.

- Obecne statystyki świadczą o tym, że Ukraina jest zabezpieczona podstawowymi produktami żywnościowymi na najbliższe miesiące ale trzeba myśleć o przyszłości, dlatego rząd wprowadza plan dla podtrzymania kampanii siewnej, jaka powinna jak najszybciej wystartować, w tych miejscach, gdzie jest to możliwe - powiedział premier.

Rolnicy, oprócz kompensacji odsetek, będą dostawać gwarancje państwowe wysokości 80 proc. otrzymanego kredytu. Pozwoli to na wykonanie siewu i da ludziom pewność, że w razie straty plonu nie zbankrutują.

Wcześniej, prezydent Wołodymyr Zełenski stwierdził, że na całej ukraińskiej ziemi trzeba przeprowadzić szeroko zakrojoną kampanię siewną, na tyle ile to będzie możliwe w obecnym otoczeniu trwającej się wojny.