We wnioskach złożonych przez Agencję Rynku Rolnego do Komisji Europejskiej Polska starała się o odszkodowania w wysokości 46 mln euro. Wcześniej Polska wnioskowała do KE o ok. 81 mln euro, jednak po ponownym sprawdzeniu wniosków na prośbę KE, kwota ta została zmniejszona.

W czwartek KE zwiększyła pulę odszkodowań dla rolników z 210 mln na 227 mln euro. Pozwoli to prawdopodobnie na pokrycie wszystkich złożonych i przyjętych przez KE wniosków o odszkodowania. Współczynnik akceptacji został bowiem ustalony na poziomie 100 proc. Decyzja musi być jeszcze potwierdzona na kolejnym spotkaniu KE w przyszłym tygodniu.

W sumie z całej Europy do KE wpłynęły wnioski z 22 państw. O odszkodowania nie starały się: Malta, Cypr, Finlandia, Luksemburg i Litwa.

Rekompensaty mają pokrywać ok. 50 proc. średniej ceny z czerwca produktów rolnych, które zostały wycofane z rynku w związku z epidemią EHEC. Odszkodowania mają dotyczyć pomidorów, ogórków, sałaty, cukinii i papryki. 210 mln euro ma pozwolić na wypłatę odszkodowań za tzw. wycofanie (nieprzeznaczanie do sprzedaży) lub niezbieranie (zebranie warzyw zanim dojrzeją) w okresie od 26 maja do końca czerwca.