- Dziś komitet zarządzający programem (pomocy żywnościowej dla najuboższych) przegłosował decyzję w sprawie uruchomienia 500 mln euro w przyszłym roku. Z pomocy skorzysta około 18 milionów osób w 19 krajach UE - powiedział na codziennej konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE ds. rolnictwa Roger Waite.

Udzielenie pomocy poparło większość krajów UE, przeciw była tylko Szwecja, a od głosu wstrzymały się Wielka Brytania i Dania.

Polska znalazła się na trzecim miejscu wśród 19 krajów, jeśli chodzi o wielkość pomocy w przyszłym roku. Więcej dostaną tylko Włochy (ponad 98 mln euro) oraz Hiszpania (85,6 mln euro). Zaraz po Polsce uplasowała się Francja, która otrzyma na pomoc żywnościową 71,3 mln euro.

Jednocześnie KE zapowiedziała, że jeszcze w październiku zaproponuje reformę systemu wsparcia najuboższych z przyszłego budżetu UE na lata 2014-2020. KE chce, by w przyszłym budżecie na pomoc żywnościową przeznaczone było 2,5 mld euro i żeby pochodziły one ze środków polityki spójności, a nie Wspólnej Polityki Rolnej.

Jednak przeforsowanie propozycji KE może okazać się trudne, ponieważ kilka krajów uważa, że pomoc żywnościowa powinna być realizowana z budżetów krajowych, a nie z budżetu UE. Pod koniec 2011 roku Niemcy zgodziły się na przedłużenie programu na lata 2012 i 2013, ale pod warunkiem, że od 2014 roku pomoc żywnościowa dla najuboższych będzie realizowana wyłącznie z budżetów krajowych. Stanowisko Niemiec poparła wówczas Francja.

Program pomocy funkcjonuje od 1987 roku, a Polska uczestniczy w nim od 2004 roku. W Polsce dystrybucją pomocy żywnościowej zajmuje się Agencja Rynku Rolnego.