Mercosur (Mercado Comun del Sur - Wspólny Rynek Południa) jest międzynarodową organizacją gospodarczą powołaną do życia w roku 1991. Stali członkowie organizacji to Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj.

Zobowiązania w zakresie ochrony środowiska

Negocjacje umowy handlowej między UE a Mercosur zakończyły się w 2019 r., jednak strona unijna uzależnia jej podpisanie od zgody czterech państw południowoamerykańskich na daleko idące zobowiązania w zakresie ochrony środowiska.

- Nie spodziewam się wielkiego przełomu, ale oczekuję wyrażenia woli dalszej ciężkiej pracy nad tym, aby osiągnąć porozumienie przed końcem roku - powiedział Borrell dziennikarzom, którzy dopytywali go o relacje z Mercosurem.

"Szczyt UE-CELAC będzie sukcesem"

Szef unijnej dyplomacji zaznaczył, że spodziewa się, że szczyt UE-CELAC będzie sukcesem.

- Razem liczymy 1 mld ludzi, 60 krajów. Myślę, że to będzie sukces sam w sobie. Ale to spotkanie to coś więcej niż spotkanie, to punkt wyjścia do nowej relacji między Unią Europejską a Ameryką Łacińską i Karaibami. Łączy nas kultura, historia. Jesteśmy naturalnymi sojusznikami, ale powinniśmy być czymś więcej niż rezultatem historii. Powinniśmy być rezultatem politycznej woli, by wspólnie pracować - zaznaczył.