W dniu kiedy premier David Cameron oświadczył, że będzie referendum w sprawie pozostania lub opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, Paterson powiedział, że UK „zrobi dobrą robotę" podejmując własne decyzje odnośnie rolnictwa.

- Zawsze było to dla mnie jasne, że decyzje powinny być podejmowane jak najbliżej tych, których dotyczą - powiedział portalowi Farmers Guardian.

- Wspólna Polityka Rolna odchodzi od czystego dotowania produkcji żywności w stronę polityki bardziej środowiskowej. Proces negocjacji pokazuje, że niemożliwe jest stworzenie zasad pasujących wszystkim - dodał.

Owen Paterson, który uważany jest za największego eurosceptyka w Partii Konserwatywnej, stwierdził, że skoro UE dąży do bardziej środowiskowej polityki rolnej, takie decyzje znacznie lepiej podejmuje się na poziomie krajowym lub lokalnym.

David Cameron zapowiedział, że odpowiednie przepisy zostaną opracowane przed kolejnymi wyborami i jeśli konserwatywny rząd zostanie wybrany w 2015 roku, referendum zostanie przeprowadzone w pierwszej połowie kadencji przyszłego parlamentu.