Europejskie stowarzyszenie rolników i spółdzielni Copa-Cogeca wzywa do dopłat do przechowywania wysokiej jakości wołowiny i cielęciny oraz mięsa baraniego.

Copa-Cogeca skarży się na załamanie na tych rynkach z powodu pandemii koronawirusa i wzywa Komisję Europejską do szybkiego działania. Ponieważ w budżecie rolnym UE prawie nie ma pieniędzy na wsparcie poszczególnych produktów, Copa-Cogeca wzywa do finansowania prywatnego przechowywania z innych części budżetu rolnego UE.

Ponadto, w opinii przedstawiciela rolników, kwoty importowe dla południowoamerykańskich krajów Mercosur powinny zostać zmniejszone, aby chronić krajowych producentów wołowiny. Wiosenna pandemia zaburzyła również rynek roślin ozdobnych i kwiatów, dlatego też Copa-Cogeca domaga się odszkodowania za straty. Postuluje również wprowadzenie środków w celu ustabilizowania rynku owoców i warzyw, również poprzez finansowanie poza budżetem rolnym UE.

W budżecie rolnym UE prawie wszystkie fundusze są powiązane z płatnościami bezpośrednimi dla rolników i programami wsparcia obszarów wiejskich. Stosunkowo niskie kwoty budżetu w 2020 r. na poszczególne produkty zostały już wyczerpane. Komisarz UE ds. Rolnictwa Janusz Wojciechowski nie widzi sposobu na uruchomienie środków na interwencje rynkowe środków poza budżetem rolnym UE.

- Kryzys wywołał wiele oczekiwań - powiedział komisarz UE ds. Rolnictwa w Parlamencie Europejskim i odłożył ramy finansowe na lata 2021–2027. Wojciechowski obiecał w Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego, że będzie współpracować ze swoimi kolegami, aby zapewnić wystarczające uwzględnienie rolnictwa w nowych ramach budżetowych.