Rosja nie stosuje się do światowych reguł handlu (WTO). Reakcja Copa-Cogeca była związana z debatą w Brukseli na temat skutków embarga.

Przemawiając w imieniu Copa-Cogeca na spotkaniu z prezydencją łotewską, przewodniczący Cogeca stwierdził, że ceny nie wróciły jeszcze do poziomu sprzed kryzysu, gdyż Rosja, która była jednym z naszych największych rynków zbytu, nałożyła jednostronnie zakaz eksportu na unijne produkty rolne. Ceny wypłacane producentom wieprzowiny, mleka, warzyw i owoców i wołowiny nie pokrywają nawet kosztów produkcji.

Należy udzielić wsparcia tym sektorom, by mogły znaleźć nowe rynki zbytu oraz promować eksport. Trzeba znieść bariery sanitarne i inne nieuzasadnione przeszkody w handlu, powiedział. Sekretarz Generalny Copa-Cogeca. powiedział, że unijni producenci wieprzowiny i nabiału znajdują się w bardzo trudnej sytuacji. Wyraził tez zadowolenie, że Komisja ogłosiła utrzymanie prywatnego przechowywania masła i odtłuszczonego mleka w proszku po lutym.

Według Copa-Cogeca, w sektorze warzyw i owoców trzeba dostosować nowy plan działań do sytuacji rynkowej w poszczególnych państwach członkowskich. Nakreślając najważniejsze środki w piśmie zaadresowanym do dyrektora generalnego, Copa-Cogeca apelowała do Komisji o wprowadzenie kwoty w wysokości 5000  ton na państwo członkowskie do wykorzystania w sektorze warzyw i owoców i o przeniesienie niewykorzystanych wcześniej wielkości do nowego programu. Potrzeba wyższych kwot dla owoców cytrusowych i jabłek w niektórych krajach, np. w Hiszpanii i we Włoszech. W międzyczasie Copa-Cogeca wyraziła zadowolenie z priorytetów łotewskiej prezydencji, do jakich należy uproszczenie nowej wspólnej polityki rolnej (WPR) dla producentów i spółdzielni, a konkretnie skomplikowanych reguł rządzących zazielenianiem oraz poczynienie postępów w dziedzinie unijnej produkcji ekologicznej i planów w zakresie oznaczania.