Sekretarz generalny Copa Cogeca powiedział, że lasy UE absorbują, co roku równowartość blisko 10 proc. całości emitowanych w UE gazów cieplarnianych, dlatego to ważne, żeby je utrzymać, jeśli chcemy walczyć ze skutkami zmiany klimatu. Możemy to osiągnąć, pozwalając na zdrowy wzrost lasów i ich zarządzanie bez zbędnych i arbitralnych obostrzeń w kwestii intensywności.

Widzieliśmy przykłady pozytywnego kompromisu, na który zgodziły się różne ugrupowania polityczne. Powinno to zapewnić aktualne i przyszłe inwestycje w sektorze leśnictwa oraz popchnąć nas w stronę celów z porozumienia paryskiego. To kwestia kluczowa, dlatego że wszystkie kraje członkowskie zmagają się z poważnymi wyzwaniami - widzieliśmy tego lata pożary lasów i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Musimy być w stanie zarządzać naszymi lasami z myślą o przyszłości, a nie patrząc w przeszłość, jeśli chcemy rozwiązać dzisiejsze i przyszłe wyzwania.

W związku z tym Copa-Cogeca apeluje do posłów do PE o pozytywne głosowanie i o wsparcie poprawek anulujących zbędne restrykcje dotyczące intensywności wycinki, po to, abyśmy mieli pewność, że możemy utrzymać działający sektor rolnictwa i leśnictwa, przyczyniający się do walki ze skutkami zmian klimatu. Są to bowiem jedyne sektory, pochłaniające gazy cieplarniane.