Do tej pory organizacje z różnych szczebli rządu, przemysłu, mediów oraz badań i rozwoju korzysta już z informacji dostarczonych przez Biuletyn Monitoringu Zrównoważonego Rozwoju z MARS (Monitoring Agricultural ResourceS). Zawiera on miesięczne informacje o warunkach pogodowych, monitorowaniu upraw i prognozach plonów dla państw członkowskich UE i krajów ościennych.

JRC MARS pozwala użytkownikom uzyskiwać dostęp do znacznie większego zbioru danych i znacznie większej częstotliwości.

Jak to działa?

Eksplorator JRC MARS umożliwia szybki dostęp do map i wykresów o wysokiej rozdzielczości aktualizowanych trzy razy w miesiącu. Te wstępnie przygotowane obrazy wyświetlają informacje dotyczące zbioru i pogody. Mogą być też pobierane i ponownie wykorzystywane przez użytkowników. Informacje o pogodzie są oparte na obserwacjach z kilku tysięcy stacji meteorologicznych w Europie, a symulacje przy użyciu modelu komputerowego dostarczają informacji na temat upraw.

Użytkownicy mogą wyświetlać takie informacje jak wskaźniki pogody, które można wyświetlać to: średnia, minimalna i maksymalna temperatura; klimatyczny bilans wody; liczba dni zimnych (o temperaturze minimalnej poniżej 0° C) oraz liczba dni gorących (o maksymalnej temperaturze powyżej 30° C); liczba dni z dużym opadem; poziom opadów deszczu i sumę aktywnych temperatur w danym okresie. W pewnych przypadkach wskaźniki są umieszczane w kontekście, wyświetlane zarówno jako wartości bezwzględne, jak i w porównaniu do średniej długookresowej (LTA). Ulepszona częstotliwość aktualizacji pozwoli użytkownikom zweryfikować, czy niektóre trendy oznaczone flagą Biuletynu MARS są kontynuowane przez cały miesiąc.

Użytkownicy mogą monitorować stan takich upraw jak pszenica ozima, jęczmień jary, kukurydza, słoneczniki, ziemniaki, żyto, buraki cukrowe i rzepak. MARS stosuje takie wskaźniki jak stopień rozwoju upraw, wilgotność gleby, opady wokół kwitnienia, zbiorów i siew. Kolejnym krokiem rozwoju eksploratora będzie uwzględnienie nowych wskaźników poszerzających możliwości monitoringu. Ważna jest też możliwość prognozowania plonów.

WGK