Protest został zorganizowany przez Estońską Izbę Rolnictwa i Handlu (EPKK). Rolnicy oczekują wzrostu krajowego finansowania i podniesienia unijnych dopłat dla lokalnych producentów do poziomu średniej unijnej.

W trakcie protestu dla każdego z członków estońskiego parlamentu Riigikogu przygotowany został podarunek - pudełko z zabawkowym modelem traktora z przesłaniem "Baw się mną, a nie żywnością".

Według szefa Izby Roometa Sormusa, zabawkowe traktory są wyrazem "frustracji rolników z powodu ciągłego łamania przyrzeczeń" - przekazał estoński nadawca informacyjny ERR.

- Rolnicy zobaczyli już zbyt wiele ładnie opakowanych obietnic ze strony polityków, które okazały się pustymi słowami. Chcielibyśmy naprawdę wierzyć, że sprawy dotyczące estońskiej wsi i rolnictwa nie są kwestiami piątej kategorii dla parlamentu i koalicji rządzącej - powiedział Sormus.

Według szacunków EPKK w ostatnich w latach 2014-2019 w UE kosztem estońskich rolników zaoszczędzono ponad 60 mln euro, dopłacając im dużo poniżej unijnej średniej, przy jednoczesnym oczekiwaniu od nich pełnej zgodności z wymogami produkcji oraz dostarczania dóbr publicznych.

- Wymogi dostosowania się do ustanowionych wymagań i niższe rekompensaty niż w innych państwach członkowskich oznaczają dla estońskiego rolnika przede wszystkim większe obciążenie kredytowe i mniejszą konkurencyjność - tłumaczył szef EPCC. Dodał, że na początku grudnia Izba zaczęła zbierać podpisy pod petycją wzywającą do uczciwej konkurencji.

Protest rolników w stolicy Estonii odbył się na dzień przed zaplanowanym na środę ostatnim trzecim czytaniem projektu budżetu na 2020 r. w estońskim parlamencie, który ma zatwierdzić ostateczną niższą kwotę rekompensat rolnych na przyszły rok.