Komisarz europejski Frans Timmermans został zarejestrowany jako kandydat na lidera koalicji PvdA-GroenLinks w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Koalicja ta to centrolewicowy sojusz polityczny między Partią Pracy (PvdA) i GroenLinks (GL). Tym samym komisarz wraca do krajowej polityki po dziesięciu latach spędzonych w Brukseli. Jak informuje dziennik Volkskrant, o swojej decyzji poinformował już przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen. 

Frans Timmermans ogłosi swoją kandydaturę w czwartek w Maastricht. Może on liczyć na wsparcie ze strony prominentnych postaci w obu partiach, zwłaszcza że  dotychczasowi liderzy obu partii: Marjloein Moorman (PvdA) i Jesse Klaver (GroenLinks) nie będą kandydować. Według holenderskiej gazety partie przedstawią wspólnego kandydata w połowie sierpnia i prawie na pewno będzie to Timmermans.

Timmermans zanim wyjechał do Brukseli w 2014 r., był parlamentarzystą, sekretarzem stanu ds. zagranicznych i ministrem spraw zagranicznych. W latach 2014-2019 był zaangażowany w prace Komisji Junckera, gdzie był odpowiedzialny za poprawę regulacji i praworządności - przypomina portal nltimes.nl. Rolnikom dał się poznać zwłaszcza w ostatnich latach jako m.in. orędownik Zielonego Ładu. Pod jego politycznym przywództwem procedowany jest obszerny pakiet zielonych przepisów w UE.

Polityczne zmiany w Holandii. Koniec rządów Marka Rutte

Na początku lipca Mark Rutte podał swój gabinet do dymisji. Poinformował, że w obecnej formule nie jest możliwe rządzenie państwem, gdyż różnice wśród koalicjantów dotyczące umowy o przyjmowaniu uchodźców są fundamentalnie różne. Wybory parlamentarne w Holandii zaplanowano na 22 listopada.