Sama licytacja przedstawiana jest na zegarach, a wraz z upływem czasu cena produktu spada. W chwili, gdy broker zdecyduje o zakupie, zatrzymuje zegar, na którym przedstawiona jest cena, po jakiej dokonał zakupu. Producent, który dostarczył towar na giełdę, otrzymuje pieniądze w okresie 14 dni od sprzedaży na aukcji.

Sala aukcyjna

Autor: Michał Halemba

Opis: Hala aukcyjna giełdy Mechelse Veilingen

widok z góry

Autor: Michał Halemba

Opis: Widok z lotu pataka giełdy Mechelse Veilingen

Przed wejściem na giełde

Autor: Michał Halemba

Opis: Grupa studyjna przed wejściem do giełdy

Giełda istnienia od 1950 r. i od początku funkcjonuje jako spółdzielnia. Zlokalizowana jest na powierzchni 50 ha. Zrzesza 2300 udziałowców, w tym jedynie 1100 producentów aktywnie produkuje na potrzeby giełdy. Producenci ponoszą koszty handlu na giełdzie, czyli koszty pakowania, opakowań i uczestnictwa w aukcjach.

Giełda Mechelse Veilingen jest największą giełdą tego typu w Belgii, zatrudnia 220 osób, a roczny jej obrót szacowany jest na 238 mln euro. Giełda Mechelse Veilingen ma własną markę, znak towarowy Flandrii, którym „pieczętuje” produkty o wysokich parametrach jakościowych. Aby producent mógł sprzedawać własne produkty ze znakiem Flandrii, zobowiązany jest do zachowania specjalnych środków przy produkcji - włącznie z tym, że producent otrzymuje listę odmian charakterystycznych dla niej specyfikacji. Giełda dysponuje także własnym ośrodkiem badawczo – rozwojowym skupionym na powierzchni 15 ha.

Jakość

Autor: Michał Halemba

Opis: Super jakość w super opakowaniu

Aukcje

Autor: Michał Halemba

Opis: Multimedialna prezentacja funkcjonowania giełdy w czsie rzeczywistego handlu

Znak Flandrii

Autor: Michał Halemba

Opis: Giełda Mechelse Veilingen ma własny znak towarowy Flandria


Kontrola jakości jest nadrzędną sprawą funkcjonowania giełdy. Przed planowanym zbiorem rolnik ma obowiązek oddania próbek do analizy w laboratorium, które decyduje o klasyfikacji produktu. Podobna kontrola jest także przeprowadzana ponownie przy dostarczeniu gotowego produktu na giełdę. Wynika to z wyjątkowej dbałości o poprawne i rzetelne podanie informacji o produkcie przyszłemu odbiorcy: klasa, jakość, kalibracja, data produkcji. Giełda wprowadziła także wielostopniowe systemy bezpieczeństwa, których celem jest poprawa bezpieczeństwa żywności, zarządzania, logistyki i transportu: - ISO 9001, HACCP, BRC, IFS.

Głównymi klientami giełdy owocowo – warzywnej Mechelse Veilingen w 70 proc. są odbiorcy z zagranicy: Niemcy - 55 proc., Francja - 20 proc., Holandia - 15 proc., UK, USA, RUS - 10 proc. Kierownictwo giełdy spodziewa się, że w przyszłym roku i następnych latach Rosja będzie przemieszczać się górę klasyfikacji odbiorców giełdy, za sprawą intensywnie rosnącego eksportu do tej części Europy.