Na zanieczyszczoną wodę w Tagu od kilku dni zwracają uwagę samorządowcy z gmin, przez które przepływa ta najdłuższa rzeka Półwyspu Iberyjskiego. Ratusz w położonym przy granicy z Hiszpanią mieście Nisa zwrócił się do rządu w Lizbonie o pomoc w walce z toksycznymi substancjami oraz wyławianiu śniętych ryb. Miejscowe władze twierdzą, że skażenie wody może mieć związek z wysychaniem koryta rzeki.

Z kolei gminy hiszpańskiej wspólnoty autonomicznej Kastylia-La Mancha poinformowały rząd Mariano Rajoya o rekordowo niskiej ilości wody w Tagu, prosząc o wsparcie w związku z nasilającą się suszą.

Według hiszpańskiego dziennika "La Verdad" o wysychaniu rzek na Półwyspie Iberyjskim na bieżąco informowani są przez eurodeputowanych z Hiszpanii liderzy Unii Europejskiej, w tym szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Jak powiedział Francisco Teixeira z Portugalskiej Agencji Środowiska (APA), utrzymująca się od kilkudziesięciu miesięcy susza w przeszłości występowała rzadko. Wskazał na rekordowo niski poziom wody zarówno w Tagu, jak i rzece Duero. "To druga tak poważna susza od 2000 r." - zaznaczył.

We wrześniu br. rząd Portugalii uruchomił program pomocy rolnikom, którzy z powodu braku wody musieli ograniczyć obszar upraw. Najwięcej gospodarstw nim objętych znajduje się w trzech wschodnich dystryktach kraju: Portalegre, Beja i Evora. W październiku do niektórych regionów kraju ruszyły dostawy paszy dla zwierząt.

W piątek portugalski rząd zapowiedział, że uruchomi kolejowe dostawy wody do regionów objętych ekstremalną suszą. Pierwszy transport trafi do dystryktu Viseu w środkowej części kraju. Wody na tamach wystarczy tam do połowy grudnia.

Pomimo niewielkich opadów deszczu na początku listopada na całym obszarze Portugalii występuje susza. 75,2 proc. terytorium kraju jest objęte suszą ekstremalną, a 24,8 proc. - suszą ostrą.

Do rekordowej suszy w Portugalii przyczynił się wyjątkowo upalny październik, który był zarazem miesiącem ekstremalnie suchym. Średnia temperatura powietrza była aż o pięć stopni Celsjusza wyższa w stosunku do średniej rocznej notowanej od 1931 r.