Jak podał dziennik "El Pais", w ostatnich latach władze położonej w regionie Walencji miejscowości wykonały wiele inwestycji w przestawienie tej wiejskiej gminy na zasilanie ekologiczne, m.in. prądem z paneli słonecznych.

W ostatnich tygodniach za pośrednictwem portali społecznościowych samorządowcy z Aras de los Olmos informują, że zapoczątkowane w 2016 r. działania zaczynają przynosić pierwsze rezultaty. Przejawem tego jest wzrost zainteresowania ze strony turystów oraz naukowców.

Jak zapewniają samorządowcy z Aras de los Olmos, niebo nad ich wsią jest obecnie najczystsze wśród wszystkich gmin Hiszpanii. Rośnie liczba punktów obserwacji astronomicznej, a także turystów nadciągających do tej położonej na wysokości 1300 m n.p.m. miejscowości, aby oglądać nocą niebo.

Burmistrz hiszpańskiej miejscowości Rafa Gimenez potwierdził, że gmina rozpoczęła już współpracę z naukowcami z Politechniki w Walencji służącą zaadaptowaniu wszystkich obiektów do używania energii ze źródeł odnawialnych przez 24 godziny na dobę. Tym samym Aras de los Olmos ma stać się pierwszą na terytorium Hiszpanii kontynentalnej gminą w pełni zasilaną czystą energią.

Poinformował on, że po wybudowaniu parku paneli słonecznych i małej hydroelektrowni w tej wiejskiej gminie koło Walencji powstaje teraz elektrownia biogazowa, zasilana m.in. odpadkami roślinnymi, a także odchodami miejscowej trzody chlewnej.

Hiszpańską gminę wzięli również na celownik biolodzy z Walencji, którzy planują zbadać tam wpływ modernizacji energetycznej wsi na miejscową przyrodę.