Głośnym echem w Niderlandach i całej Europie odbił się wczorajszy incydent podczas rolniczych protestów. Rzadko się bowiem zdarza, aby policja w Holandii użyła broni palnej wobec demonstrujących. Zdarzyło się to wczoraj po godz. 22 przy wjeździe na autostradę A23 w pobliżu Heerenveen.

Z relacji uczestników i mediów wynika, że traktorzysta chciał się przedrzeć za policyjną blokadę, aby wjechać na autostradę. Funkcjonariusze oddali strzały ostrzegawcze oraz w kierunku pojazdu. Rolnik kierujący pojazdem nie zareagował jednak ani na strzały, ani na wezwania i usiłował jechać dalej. Zaraz jednak został zatrzymany – podaje niemiecki Agrarheute.

fot. PAP/EPA/KOEN VAN WEEL
fot. PAP/EPA/KOEN VAN WEEL

Zdarzenie potwierdziła holenderska policja, według której kierowca ciągnika zamierzał staranować służbowe pojazdy, a więc spowodować bardzo niebezpieczną sytuację. Inaczej jednak zajście przedstawiają farmerzy, uczestniczący w proteście. Według nich policjanci nie mieli żadnych powodów i podstaw, aby sięgać po broń palną. W ostrzelanym traktorze znaleziono ponoć jedną dziurę po kuli.

Gdy o sprawie zrobiło się głośno, a w mediach społecznościowych zaczęły krążyć filmiki z telefonów, dokumentujące wydarzenia, szef holenderskiej policji i minister sprawiedliwości zapowiedzieli przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w tej sprawie.

Według rzecznika związku zawodowego policjantów, protestujący farmerzy są nastawieni pokojowo i nie dążą do konfrontacji. W tłumie rolników widziano jednak znane policji osoby, znane z ekstremalnych poglądów i zachowań. Parta Dobrostanu Zwierząt z kolei wystąpiła do parlamentu z wnioskiem o uchwalenie zakazu używania traktorów podczas demonstracji. Inicjatywa nie zyskała jednak poparcia posłów.

Trwające od końca czerwca protesty przybierały różnorakie formy. Farmerzy blokowali granice z Niemcami, ruchliwe autostrady, centra dystrybucyjne dużych sieci handlowych, a nawet szlaki żeglugowe. Mimo wczorajszego groźnego incydentu, rolnicy nie odpuszczają i na dziś zapowiedziano kolejne akcje protestacyjne. Około 1000 rolników na traktorach spodziewane było dziś na blokadzie lotniska w Groningen.