Jednocześnie Komisja Europejska poinformowała, że wyśle na Litwę zespół swoich ekspertów, a także weterynarzy i laborantów, którzy "wesprą litewskie służby weterynaryjne w stosowaniu środków kontrolnych i restrykcji na zainfekowanym obszarze" - czytamy.

KE chwali Litwę, że zastosowała wymagane prawem UE środki ostrożnościowe, takie jak wzmocniony nadzór dzików i świń, wysłanie próbek do szczegółowego badania do unijnego laboratorium w Hiszpanii i izolowanie świń. Ponadto potwierdzone przez KE ograniczenia przewidują zakaz wysyłania z kraju świń, nasienia, komórek jajowych, zarodków i mięsa wieprzowego z zakażonego obszaru obejmującego rejony: trocki, solecznicki, łoździejski, orański, olicki i druskienicki.

Zakaz eksportu m.in. świń i mięsa wieprzowego z tych regionów ma być zweryfikowany na posiedzeniu komitetu ekspertów z krajów UE 6,7 lutego.

KE przypomniała, że w piątek litewskie laboratorium potwierdziło zarażenie dwóch dzików na południowym wschodzie kraju, blisko granicy z Białorusią. "Możliwa przyczyna to przemieszczanie się zarażonych dzików z Białorusi" - wskazuje Komisja.

Na Litwie wykryto już przypadki afrykańskiego pomoru świń. Rosja i Białoruś wstrzymały czasowo import wieprzowiny z Litwy. Niebezpieczny dla trzody chlewnej wirus został wykryty w piątek u padłych dzików na pograniczu białoruskim, na terenie rejonu solecznickiego i orańskiego.

Szef litewskiej państwowej służby weterynaryjnej poinformował o powzięciu odpowiednich środków ostrożności. W kraju, na pograniczu białoruskim, rozpoczęto m.in. intensywny odstrzał dzików. W przyszłym tygodniu na Litwę przybędą przedstawiciele Komisji Europejskiej, którzy mają ocenić działania Litwy w związku z wykrytymi przypadkami afrykańskiego pomoru świń.

Afrykański pomór świń jest szybko szerzącą się wirusową chorobą o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Choroba dotyka świnie domowe i dziki, powodując duże straty gospodarcze.