- Przez minione dwa lata rolnicy zmagali się z bezprecedensowymi wyzwaniami. Dlatego to czas na ocenę i poprawienie narzędzi, jakimi dysponuje polityka, aby wspierać rolników w czasach takiego kryzysu i wzmocnić ich w dobie globalizacji - powiedział Hogan na konferencji prasowej.

Dodał, że unijna polityka rolna coraz bardziej jest zorientowana rynkowo, a zatem uzależniona od warunków panujących na rynku i cen rynkowych. "Nie zawsze jest to jednak korzystne" - dodał komisarz.

Od ostatniej reformy WPR w 2013 roku rolnicy w Unii mocno odczuli skutki kryzysu na rynku mleka, nałożonego przez Rosję embarga na import żywności z UE czy rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Komisja Europejska uruchomiła programy wsparcia dla rolników, szczególnie producentów mleka i wieprzowiny.

Oprócz lepszego przygotowania na dotykające rolnictwo kryzysy, przegląd WPR ma też dopasować ją do międzynarodowych zobowiązań UE dotyczących walki z ociepleniem klimatu i zrównoważonego rozwoju.

Konsultacje społeczne mają potrwać trzy miesiące. KE zaprasza do udziału wszystkich zainteresowanych. Wyniki konsultacji znane będą w lipcu. W listopadzie KE chce przygotować komunikat na temat przyszłości WPR, a w 2018 roku może zaproponować przepisy w sprawie reformy.

Wspólna Polityka Rolna została ustanowiona w 1962 r. Pochłania lwią część budżetu Unii Europejskiej, około 38 proc. (około 58 mld euro rocznie). Udział wydatków na rolnictwo w budżecie UE stopniowo spadał przez ostatnie lata.