- Komisja Europejska podjęła znaczne starania dla zniesienia zakazu na import do Rosji polskiej produkcji i mięsa. Uważamy, że wprowadzony przez rosyjską stronę zakaz jest bezprawnym i nieuzasadnionym - powiedział Günter Werheugen, występując na sesji Parlamentu Europejskiego w Brukseli w sprawie przygotowań do szczytu UE - Rosja w Samarze.

- Czekamy ze strony Rosji na wyraźny, konstruktywny sygnał z dokładnym harmonogramem całkowitego zniesienia embarga, nawet, jeżeli będzie odbywało się to stopniowo - podkreślił Werheugen. Jednocześnie wyraził nadzieję, że podczas spotkania na szczycie UE-RF 17-18 maja w Samarze strony - spróbują przyjść do nowego porozumienia o partnerstwie i współpracy. Powinnyśmy ponownie poszerzać skalę stosunków między UE i Rosją.

Tymczasowy zakaz na dostawy mięsa i warzyw z Polski Rosja wprowadziła w 2005 r. w związku z podejrzeniem, że polskie przedsiębiorstwa wykonywały reeksport tej produkcji z państw trzecich. Polska natomiast nałożyła veto na początek negocjacji w sprawie nowego, rozszerzonego porozumienia między Unią Europejską i Rosją i zażądała od Moskwy zniesienia zakazu na import polskiej produkcji. Obowiązujące Porozumienie o partnerstwie i współpracy Rosji i UE nabrało mocy prawnej w 1997 r. Termin umowy upływa 1 grudnia 2007 r.

Źródło: