Poinformował o tym w rozmowie z PAP rzecznik Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Aleksiej Aleksiejenko.

"Memorandum oznacza zakończenie sporu między Rosją i KE o bezpieczeństwo produktów pochodzenia roślinnego przeznaczonych do konsumpcji. W każdym razie Komisja Europejska dała określone gwarancje, które były nam potrzebne" - powiedział Aleksiejenko.

Rzecznik Rossielchoznadzoru przekazał, iż "memorandum stanowi, że cała produkcja roślinna wysyłana z Unii Europejskiej do Rosji będzie spełniać normy wynikające z rosyjskiego prawa". "Dotyczy to wszystkich krajów UE zainteresowanych eksportem do Rosji" - podkreślił Aleksiejenko.

Rzecznik Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego dodał, że memorandum oznacza również koniec ograniczeń na dostawy polskich warzyw i owoców do Rosji.

"Kraje Unii Europejskiej zobowiązały się, że będą dostarczać do Rosji produkty spełniające rosyjskie normy, a także, iż będą tego pilnować" - powiedział Aleksiejenko.

"Zaczynamy więc z "czystej kartki", ale z gwarancjami Komisji Europejskiej" - podsumował rzecznik.

Po zniesieniu embarga na polskie mięso w grudniu 2007 i część produktów rolnych w styczniu 2008 roku, embargo na produkty roślinne przeznaczone do konsumpcji było ostatnią przeszkodą na drodze do unormowania stosunków handlowych między Rosją a Polską.

Źródło: PAP