
Koniec handlowej wojny o wołowinę

- To kompromisowe rozwiązanie, które kończy wieloletni spór handlowy. Parlament zrobił krok, który ułatwi europejskim farmerom planowanie produkcji oraz wzmocni transatlantyckie powiązania handlowe - powiedziała sprawozdawczyni Godelieve Quisthoudt-Rowohl (EPP, DE).
Parlament nie dokonał żadnych zmian merytorycznych do tekstu zaproponowanego przez Komisję Europejską. Umowa została już nieformalnie wsparta przez państwa członkowskie. Kwoty importowe na wołowinę zostaną podniesione w sierpniu bieżącego roku.
Historia wojny handlowej
Spór o wołowinie zaczął odciskać swój wpływ na transatlantyckie relacje handlowe w 1988 roku, kiedy to Unia Europejska, przejęta zdrowiem swych obywateli, zakazała sprowadzania wołowiny traktowanej hormonami stymulujących wzrost bydła. W 1996 roku kraje najbardziej dotknięte zakazem importu, czyli Stany Zjednoczone i Kanada, zakwestionowały go na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO), a następnie nałożyły sankcje handlowe na produkty pochodzące z UE o wartości odpowiednio 116,8 milionów dolarów amerykańskich i 11,3 milionów dolarów kanadyjskich rocznie.
Sankcje te skrępowały europejski eksport i doprowadziły do spadku udziału unijnych producentów w globalnym rynku. Ucierpieli na tym, m.in. producenci: produktów mięsnych pochodzenia wołowego i wieprzowego, serów Roquefort, czekolady, soków, dżemów oraz świeżych trufli.
Rozwiązanie kompromisowe
Porozumienie z maja 2009 roku, które zostało wynegocjowane przez Komisję Europejską i rząd USA, zakłada stopniowe zmniejszenie amerykańskich sankcji na produkty europejskie oraz stopniowy wzrost kontyngentu taryfowego na wysokiej jakości wołowinę, wolną od ingerencji hormonalnej. Stany Zjednoczone podjęły decyzję o zdjęciu sankcji z europejskich produktów już w maju 2011 roku.
Głównymi beneficjentami zniesienia sankcji przez Stany Zjednoczone i Kanadę będą Włochy, z produkcją przeznaczoną na eksport o wartości ponad 99 milionów dolarów, Polska (25 milionów dolarów), Grecja i Irlandia (po 24 miliony dolarów), Niemcy i Dania (po 19 milionów dolarów), Francja (13 milionów dolarów) oraz Hiszpania (9 milionów dolarów).