- Polska zorganizowała na czerwcowej Radzie Europejskiej stoisko polskiej prezydencji, na którym dziennikarze mogą akredytować się na poszczególnego wydarzenia polskiej prezydencji, ale mogą też otrzymać zestaw materiałów informacyjnych i promocyjnych - powiedział w piątek dziennikarzom w kuluarach szczytu UE rzecznik polskiej prezydencji Konrad Niklewicz.

Na stoisku na zagranicznych dziennikarzy czeka między innymi album o Polsce "About Polska" oraz książka kucharska z przepisami polskiej kuchni opartymi na tradycyjnych produktach.

Rzecznik stałego przedstawicielstwa RP przy UE Kacper Chmielewski powiedział w piątek, że zainteresowanie stoiskiem zagranicznych dziennikarzy jest zgodne z oczekiwaniami. Jego zdaniem, wiele podchodzących do stoiska osób liczy na to, że polska prezydencja wniesie do UE wiele optymizmu i entuzjazmu.

- Większość ma poczucie, że nie tylko w sprawach merytorycznych, ale także w takim podejściu ogólnym, to co nas w tej chwili wyróżnia w UE, to naprawdę entuzjazm i optymizm. To są rzeczy, które nie we wszystkich zakątkach Europy są w tej chwili widoczne. W Polsce to czuć i to jest to, co rzeczywiście możemy im od początku oferować - dodał.

Rozpoczynająca się 1 lipca polska prezydencja jest widoczna na trwającym w Brukseli szczycie UE także dzięki ubiorom. Część polskiej delegacji, w tym Niklewicz i minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz, wystąpiła w przygotowanych na prezydencję niebieskich krawatach. - To piękny, kobaltowy krawat, który - mamy nadzieję - spodoba się wszystkim obdarowanym panom, a być może także paniom się spodoba - żartował Niklewicz.