Według litewskiej służby, w związku z tzw. aferą solną "niezwłocznie zostały sprawdzone przedsiębiorstwa, która z Polski hurtowo sprowadzają artykuły spożywcze, a także dostawcy i importerzy soli".

- Po sprawdzeniu 12 przedsiębiorstw importujących sól ustalono, że do przedsiębiorstw żywnościowych była dostarczana tylko sól spożywcza. (...) Ustalono też, że artykuły żywnościowe z Poznania i okolic na Litwę nie są sprowadzane - poinformowano.

Litewska Państwowa Służba Żywności i Weterynarii zaleca jednak wstrzymanie się z wykorzystywaniem soli sprowadzanej z Polski do produkcji żywności do czasu wyjaśnienia sprawy.

We wtorek zostały opublikowane wstępne opinie dotyczące soli, sporządzone przez: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny w Warszawie, Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach, Konsultanta Krajowego w dziedzinie Toksykologii Klinicznej. Sól przemysłowa badana w laboratoriach Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu nie jest groźna dla zdrowia - poinformował wielkopolski inspektor sanitarny Andrzej Trybusz.