Na propozycję Komisji Europejskiej, by wyrzucić te przepisy do kosza, zgodziły się wszystkie państwa UE. (...) - pisze Domonika Pszczółkowska

By poprawić image Unii Europejskiej, która wielu kojarzy się z biurokratycznym potworem, Komisja prowadzi przegląd unijnego prawa i wykreśla te przepisy,które uznaje za zbędne. Na liście produktów, które nie będą już podlegać normom, znalazło się 26 warzyw (np. fasola, brukselka, marchew, kalafior, cukinia, cebula, ogórki), owoców (morele, melony, arbuzy), orzechów i grzybów. Nadal pozostało dziesięć - tych najczęściej spożywanych - dla których normy będą istniały. To jabłka, cytrusy, kiwi, sałata, brzoskwinie, nektarynki, gruszki, truskawki, słodka papryka, winogrona stołowe i pomidory.

(...)normy te nie zostały zniesione z powo du nacisku niektórych lobby producentowi rządów. Komisja wprowadziła jednak furtkę, która pozwoli sprzedawać także krzywe banany lub za małe jabłka. Każdy kraj będzie mógł sam zdecydować o zniesieniu norm na swoim rynku. (...) Zmiany mają wejść wżycie od 1 lipca 2009 r.

Źródło: Gazeta Wyborcza