Polska delegacja  liczyła 48 uczestników, stanowiła najliczniejszą reprezentację. Przybyła na zaproszenie czterech europosłów: Czesława Siekierskiego, Andrzeja  Grzyba, Jarosława Kalinowskiego oraz Arkadiusza Bratkowskiego. Organizację wyjazdu powierzono Związkowi Zawodowemu Centrum Narodowe Młodych Rolników.

Pierwszym etapem spotkania była prezentacja I Europejskiego Kongresu Młodych Rolników, przygotowana przez deputowanych z Hiszpanii i Portugalii: posłankę Esther Herranz oraz posła Nuno Melo. Goście zostali powitani przez Josepha Daula, przewodniczącego Grupy Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim.

Istotną częścią dnia były prezentacje przygotowane przez rolników, którzy przedstawili projekty uczestniczące w konkursie na najbardziej innowacyjne rozwiązania wprowadzone przez młodych rolników. Polską stronę w konkursie reprezentowały trzy projekty młodych rolników: Barbara Dubicka-Kaczmarczyk (gosp. truskawkowe), Aneta Zawadzka (gosp. mleczne), Patryk Zakrzewski (gosp. mleczne). W gronie 12 finalistów pierwszego etapu znalazło się gospodarstwo z Polski.

W konkursie wyłoniono zwycięzców w 3 kategoriach:

- Zrównoważony rozwój – Hristova Irena Petkova z Bułgarii (sprzedaż bezpośrednia,  ubój drobiu w gosp., produkcja biżuterii z kurzych piór). oraz ex aequo Ana María i Raquel Pérez Saenz z Hiszpanii (produkcja drobiu na małą skalę);

- Europejski Młody Rolnik – Andreas Gugumuc z Austrii (produkcja żywności organicznej, ślimaków i wątróbki ze ślimaków);

- Innowacyjny Młody Rolnik – José Carvalho z Portugalii (produkcja truskawek w namiotach wysokich w rynnach).

W programie kongresu był także panel dyskusyjny, podczas którego poruszono tematy z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości rolnictwa. Rolnicy mieli możliwość wypowiedzenia się i przedstawienia sposobów, problemów i form gospodarowania w różnych zakątkach Europy.