Polska Federacja Producentów Żywności (PFPŻ) ostrzega, że Komisja Europejska chce przyjąć bardzo restrykcyjne rozporządzenie w sprawie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu. Jeśli wejdzie w życie, z rynku może zniknąć nawet 60 proc. tych specyfików, co grozi znacznym obniżeniem plonów w UE - pisze Wiktor Szczepaniak.

(...) Christoph Wagner z koncernu chemicznego BASF uważa, że po przyjęciu takiej regulacji z rynku wypadną m.in. tria-zole, czyli specyfiki niezbędne do efektywnej uprawy zbóż na szeroką skalę. W rezultacie ich plony mogą być niższe nawet o 20-30 proc.

W jeszcze gorszej sytuacji mają znaleźć się sadownicy. Michał Fogg z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin uważa, że zbiory jabłek mogą spaść nawet o 40 proc.

(...) Zdaniem pytanych przez "Puls Biznesu" ekspertów, prace nad rozporządzeniem raczej nie zakończą się szybko. Projekt jest bowiem przedmiotem gorących dyskusji i modyfikacji. Czeka go jeszcze m.in. drugie i trzecie czytanie na forum Rady UE. Ostateczny kształt ma szansę przybrać w 2009 r.

Rząd RP popiera ogólne założenia projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącego wprowadzania do obrotu środków
ochrony roślin. (...)

Źródło: Puls Biznesu